site fikri ve geçen zaman

bir zamanlar ted talks gibi seminerlere, sertifikalı etkinliklere sık sık katılıyordum. bu etkinliklerde nedense herkesin .tr uzantılı bir web sitesi sahibi olması gerektiği sık sık söyleniyordu. .tr alamıyorsanız en azından adınıza bir site alın denmişti. bir web sitesi kurma fikri o zamanlar aklıma girdi ama neden dümdüz adıma bir domain almam gerektiğini hiçbir zaman mantığıma oturtamadım, alsam içerik olarak çocukluk fotoğraflarımı mı paylaşacaktım? çünkü marka veya kurum değilim, bireyim ve insanların benim siteme girmesi için sebebi olması gerekiyor, diye düşündüm. yıllar geçti, türlü türlü işlere girdim. mesela tiyatro topluluğu başkanıyken sponsorluk için kurumlara, insanlara, ajanslara ulaşmaya çalışırken veya festivallerde gönüllü çalıştığım dönemde diğer festivalleri, salonları ararken bazılarının iletişim bilgilerinin eksik/eski olduğunu gördüm. onlara ulaşamamak bizim için sorundu. aynı zamanda freelance çalıştığım, kulaktan kulağa hızla yayıldığım, ankara’da tanınmaya başladığım dönemlerdi. daha ulaşılabilir olmam, duyulmam gerektiğini ve bunun kolay olması gerektiğini düşündüm. banaulasim.com domain’i o zamanlar “bana ulaşmanın en kolay yolu” mantığıyla ortaya çıktı. freelance alanımdan dolayı tüm tunalı’ya gerilla reklamcılık mantığıyla “fotoğraf&video&tasarım işleriniz için banaulasim.com” gibi sticker’lar yapıştıracaktım ki darbe girişimi oldu ve sektör kapandı.

darbe girişimi sonrası sektörde işlerin azalması beni çulsuzlaştırınca düğün fotoğrafçılığına başladım. ancak ekipmanlarım yeterli olamamaya başladı. sermayesi olanlar sektöre 4k ekipmanlarla, 360 derece videolar çekerek sert girince benim gibiler külüstür kaldı. ben de bir ekibin içinde onların ekipmanlarıyla çekmeye başladım. fotoğraflar bende kalmadığı için domain’i o zaman da kullanamadım.

domain’i lisans alanımla ilgili nasıl kullanabileceğimi yıllarca düşünüp durdum, çok acayip siteler yaptım, kimisini yayınladım, kimisi gizli kaldı. yaşam deneyimimin yetersiz olduğunu, iş hayatından ve gelecekten neler beklediğimi iyice netleştirmem gerektiğini, neler verebileceğimi, sektörün ne olduğunu anlamam ve kendimi denemem gerekiyordu. tabii bu sırada web sitesi tasarlamak da kolaylaştı, tasarım ekolleri hızlı değişimlerini tamamlayıp sakinledi.

bu siteyi yapma sebebim:

askerliğimi tamamlayıp temmuz ayında mezun oldum, birkaç ay sonra ekim 2020’de, 10 aydır hala çalışmakta olduğum işe girdim. kurban bayramında tatile gidip geldim ve tertemiz-olgunlaşmış-netleşmiş bir beyinle dönüp, tatilden önceki tasarımı ve içeriği komple silip siteyi şu anki son haline getirdim. sitenin şu an ki hali aslında hala bana kolaylıkla ulaşılması amacını taşıyor ancak bu ulaşım teknik anlamdan çıkıp tanımak/anlamak anlamına değişti. uzun sürecek, iyi/sağlam bir işimin olmasını istiyorum. benim kendimi güvende hissedip karşımdakine açılmam, karşımdakinin ise beni anlayıp bana inanması/güvenmesi genelde zaman alsa da (bazen 3 bira, bazen metroda 6 durak, bazen 2 öğün, bazen 5 iş günü) uzun uzun yıllar devam eden bir ilişki ortaya çıkıyor. bu sebeple öz geçmiş gönderdiğim firmalara böyle bir site hazırladım. neden yeni bir iş aradığım üzerine

paylaştığım tüm şarkılar ve videolar duruşu, tavrı, sebebi, kendi hikayesi olan güzel şarkılardır. umarım bunları ve daha fazlasını izlemek/dinlemek için yeterince zamanınız olur.